belgesel

En iyi Netflix belgeselleri 2022 listesi mi arıyordunuz yoksa?

 

Netflix birçok tarzda ele aldığı yapımlarıyla dizi ve filmlerin yanında belgeselleriyle de video dünyasına güzel bir soluk getirdi. 2022’de da yeni yapımlar yayınlamaya, planlamaya devam ediyor.

Özellikle sağlık ve seyahat belgeselleriyle 2022 yılında hedeflediğinden daha fazla kitle edindi Netflix. Ocak ayında Ted Bunny kayıtları, Who Will Write Our History ve Untouchable gibi yapımlarla sektörü beslemeye devam edecek.

En iyi Netflix belgeselleri 2022 listesi ile belki deyeni ve değişik bir zevke sahip olacaksınız. Film ve dizi izlemekten sıkılanlar için işte en güzel Netflix dizileri listesi önerileri:

 

1) Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

documentary

imdb puanı: –

yayın tarihi: 24 Ocak 2019

süre: 81 dakika

30’dan fazla kadını sekse zorladıktan sonra hepsini çeşitli yollarla öldüren acımasız ama yetenekli bir katildir Ted Bundy (Theodore Robert Bundy).

Sosyopat olduğu da bilinen Bundy, Amerikan seri katilleri arasında en bilinenlerdendi. Acımasız yönlerinden en önemlisi belki de kurbanlarına eziyet ederek hayatlarına son vermesiydi. Ted, sopayla döverek ya da boğarak öldürmekteydi.

Suçları kesinleşince 1989’da 42 yaşındayken elektrik sandalye ile idam edilerek öldürüldü.

Ölümünden yaklaşık 30 yıl sonra Netflix belgeselleri arasına 4 part’lık ses kaydı serisiyle konu olmuştur.

2) Who Will Write Our History

etflix

imdb puanı: –

yayın tarihi: 18 Ocak 2019

süre: 92 dakika

2006 Fargo Ödülleri en iyi belgesel ödüllü Roberta Grossman’ın belgeselinde 1940’lardaki Nazi propagandası konu edildi.

Başlarında tarihçi Emanuel Ringelblum’un bulunduğu Polonya Varşova gettolarındaki bir grup gazeteci, Oyneg Shabes kod adıyla bilinen akademisyen ve toplum liderleriyle birliktedir. Nazi yalanlarını ve kumpaslarını elbette ki o dönemde silahla, savaşla yenemeyeceğini bilerek bundan daha yumuşak ama daha etkin bir vizyona girişiyorlar.

Bu yol, mecmua ve makalelerdir.

Yayın savaşına girişilen bu süreçteki 2019 Netflix belgeselinde seslendirmeleri 3 Oscar’lı Joan Allen ve Adrian Brody yapıyor.

 

3) Untouchable

Weinstein 2019 belgeseli

imdb puanı: –

yayın tarihi:  Ocak 2019

süre: 98 dakika

Harvey Weinstein; Gwyneth Paltrow, Cara Delevingne, Rose MacGowan ve Mira Sorvino gibi birçok oyuncuyu taciz ve tecavüz suçlamasıyla hakkında soruşturma açılmıştı.

Birçok taciz mağduru ve eski meslektaşıyla yapılan röportajları barındıran belgeselin yönetmeni Ursula Macfarlane.

5 çocuğu bulunan sinema dahisi Harvey Weinstein’in çalkantılı ve suçlamalarla dolu hayatı 2016 Sundance Festivali’nde yapılan prömyerde ilk kez kitlelerle buluşmuştu.

Eklemeler ve tiyatrolarla desteklenen bu Netflix belgeselini izlemek isteyenler Ocak’ta ekran karşısına geçti.

 

4) This One’s for the Ladies

belgesel

imdb puanı: –

yayın tarihi: 1 Mayıs 2019

süre: 83 dakika

Her Perşembe gecesi 300’den fazla kadın New Jersey, Fever, The Nasty Boyz & Satan, Mr. Capable, Young Rider ve Blaze’in New Jersey’deki egzotik danslarını izler.

Danslara eşlik eden ve bir şekilde hissiyata kapılan kadınlar aslında sadece danstan değil kazanılan dostlukların hikayesinde de yer alırlar.

Gene Graham’ın yönettiği Netflix belgeselinde, hırçın dansçı erkekler ve izleyicilerinin hayatını anlatıyor.

Eliot Krimsky’nin müziklerini hazırladığı yapımın 1 Mayıs’ta yayınlanması planlanıyor. Yapımın en iyi Netflix belgeselleri 2019 listesine girmesi kesin gibi.

Michele Moore, Poundcake, Terrill Ross ve Tamisha belgeselde ön plana çıkacak karakterler.

 

5) residente

belgesel

imdb puanı: 8.0

yayın tarihi 11 Mart 2017

süre: 90 dakika

Porto Riko’lu rap’çi Rene Perez Joglar, yani Residente albümü için çalışırken halkların soylarını ortaya çıkaran bir DNA testinden ilham alır. 

DNA testinden sonra, Calle 13’ün de kurucusu Residente, süregelen mirasının Sibirya, Çin, Kafkasya, Moskova ve hatta Burkina Faso’ya kadar sürdüğünü keşfetti.

Bu genetik  tarih hakkında daha fazla bilgi edinmek için müzisyenler ve yerlilerle çalışmak üzere macera aramaya başlar.

Belgeselin ana karakteri Residente olduğu gibi, yönetmen de yine Residente’dir.

 

6) Dark Tourist

belgesel

imdb puanı: 7.6

yayın tarihi: 20 Temmuz 2018

süre: 40 dakika

Film yapımcısı ve gezgin David Farrier dünya genelindeki sıradışı yerlere turistik ve kültürel ziyaret yapar. İşte bu destinasyonlarda yaptıklarının anlatıldığı belgesel serisidir.

En iyi Netflix dizileri arasındaki yeri tartışılsa da 2019 için halen idealdir.

40 dakikalık bölümlerde Farrier, pek de tavsiye edilmeyecek ve mantıklı olmayan şeyleri yaparak izleyicinin ilgisini çekmeyi başarıyor.

ilk bölümde şeytan çıkarmaların yapıldığı Meksika gezisi dahil Latin Amerika’yı, 2. bölümde radyasyonlu şehir Fukushima ve Aokigahara’da yasa dışı sınırların geçildiği Japonya, 3. bölümde Amerika, 4. bölümde Kazakistan ve Türkmenistan, 5. bölümde Kıbrıs Adası, 6. bölümde Myanmar ve Kamboçya, 7. bölümde Voodo Fesitavali’ne katıldığı Benin gezisi yapıldıktan sonra son yani 8. bölümde de tekrar ABD’ye dönülüyor.

 

7) De Palma

belgesel

imdb puanı: 7.4

yayın tarihi: 10 Haziran 2016

süre: 107 dakika

Noah Baumbach ve Jake Paltrow’un yönetmen koltuğunda oturduğu yapımda ünlü senarist ve film direktörü Brian dePalma konu ediniliyor.

Psikolojik gerilim ve dramanın üstadı ile tartışma ve görüntü diyaloğuna giren yönetmenler DePalma’yı emekleme günlerinden bugünlerine değin ele alıyor. Belgeselin dünya prömiyeri 72. Venedik Film Festivali’nde gerçekleşmiştir.

Kısacası, ortaya çıkan yapım, gerçekten eşsiz bir sanatçının komik, dürüst ve keskin bir portresini anlatmakta.

 

8) Oklahoma City

belgesel 2019

imdb puanı: 7.4

yayın tarihi: 3 Şubat 2017

süre: 102 dakika

Timothy McVeigh radikal fikirlerden etkilenen eski bir askerdir.

19 Nisan 1995’te, Oklahoma’daki Alfred P. Murrah Federal binasının önüne sahip olduğu beş tonluk bir gübre bombalı kamyonu park eder.  

Yaşanan patlamada 168 masum insan hayatını kaybederken 675 kişi de Amerikan tarihinin en büyük iç saldırısında yaralanır.

Mâlum olacağı üzere belgesel bu olayı müthiş şekilde ele alarak tüm çözümleri de geçmişten günümüze kadar getiriyor.

 

9) Filmworker

2019 netflix belgeselleri

imdb puanı: 7.5

yayın tarihi: 11 Mayıs 2018

süre: 94 dakika

Alfred Leon ya da bilinen adıyla Leon Vitali.

Kim mi bu adam?

Bilmeyenler için, Vitali, Stanley Kubrick’in filmlerinde ünlü direktöre ilham veren, destek çıkan yani sağ koludur.

Kubrick’in filmlerinde elinden geldiğince 20 yıldır yardım eden, fedakarlık yapan kişi esasında Vitali’dir.

Deyim yerindeyse Kubrick’in yaverinin artık bilinmesini isteyen Tony Zierra Netflix belgeselinde Alfred Leon’u her yönüyle ele alıyor.

Tabii Leon’un daha önce görülmemiş fotoğrafları, videoları, mektupları ve defterlerinin de yer aldığı özel koleksiyonundan da faydalanılmakta.

 

Listemiz devam edecektir …