Burun Ucu ve Kemer Estetiği Ameliyatı Sonrası Süreç

 

Merhaba arkadaşlar, Eminim ki siz de benim gibi çokça araştırma yaptınız. Başlıca sorular
1- ‘burun ameliyatını devlet hastanesinde mi olsam yoksa özel hastanede mi?’,
2- ‘ortalama burun estetiği fiyatları’,
3- ‘burun kemiği eğriliği’,
4- ‘burun ucu kaldırma’
5- ‘burun estetiği ameliyatı sonrası’ gibi aramalar yapmak bu işin doğasında var.
Bunların yanında ‘kapalı burun ameliyatı’, ‘burun yamukluğu’ da cabası. Lütfen ameliyata karar vermek ve süreçlere tamamıyla hakim olmak istiyorsanız yazıyı atlamadan okuyun. En azından burun estetiği yaptırmak istiyorsanız naçizane tavsiyemdir. Direkt soru-cevap kısmına da bakabilirsiniz.
Ben de Google’da sizin gibi bu aramaların hepsini yaptım. Tüm aramaları yapıyorsunuz. ‘Olayım ya, şu vakitte de izin kullanırım, hem iyileşene kadar iş yerimdekiler de fark etmez…” gibi türlü türlü düşüncelere dalarsınız.
En sonunda biri çıkar, ‘ya boşver, bak şimdi kötü olur, insanların karşısına çıkamazsın’ der. Ya da ”boşver falanca da ameliyat olmuş da şimdi çok pişmanmış” gibi sözler söyler. 2 haftada karar verdiğiniz ameliyattan 2 saatte vazgeçersiniz.
Bence durum hiç böyle değil arkadaşlar. Size burun estetiği öncesi ve sonrası sürecimi resmeden fotoğraflarımı da göstereceğim. (Yazının ortalarından itibaren bilgilendirici birçok konuyu aktarmaya çalıştım. Dileyen soru-cevap kısmından da istediği bilgileri edinebilir)
Burun eğriliği ya da burun ucu ameliyatı olmayı düşünüyorsanız tabii ki kızlarsoruyor, kadınlarkulübü ya da estetik merkezleri forumlarında gezebilirsiniz. Fikirler edinmek ve deneyimlerden faydalanmak kesinlikle gerekli ama her şey sizde bitiyor. Karar vermek de, ameliyat sonrası senaryolar da …
Birincisi; doktorunuza iyi karar vereceksiniz.

Doktorunuz ameliyat öncesinde ilgisiz, kıl bir tipse el çekin derim çünkü ameliyat sonrası doktorunuzdan ilgi beklediğiniz bir süreç. Ararsınız açmaz, Whatsapp’tan yazarsınız görmezden gelir, öylesine cevap yazar falan hiç hoş şeyler değil bunlar. Hastaneden taburcu olduktan sonra özellikle burnunuzdan nefes alamadığınızda kendisine çok danışacaksınız.

Rinoplastiden sonraki ilk 2-3 gün nefes almakta sıkıntı yaşayacaksınız. Gözlerinizin altı ve elmacık kısımları davul gibi şişecek, sarı-kahverengi-mor renginde gökkuşağı oluşacak 🙂 .

Siz sanacaksınız ki ‘Allah’ım ölüyorum galiba” ama durum öyle değil. Burun estetiği kolayca hallolan operasyon türlerinden değil arkadaşlar. Ameliyat zaten bir burunda ortalama 3-4 saat civarı sürebiliyor.

Hatta bilgilendirme; ameliyat uzun süreceği için ameliyattan önce topuklarınızın sedyeye denk gelen kısmını güzelce kremleyin. Çünkü, ameliyat sonrasında önce topuklar su topluyor sonrasında da taş gibi kesiliyor. Ameliyat gerçekleştikten sonra bir de topuk acısı çekmenizi istemem.

Aşamaları teker teker ele alalım o halde. Kişiler doğal olarak merhale merhale bu ameliyata hazırlanır. İlk olarak evvelden beri eğik burun, kemerli ve kemikli burun ya da ucu etli bir burun sahibi olduklarını düşünür.

Aynaya baktıkça afet ceylan dahi olsalar o burnun tüm karizmayı mahvettiğini düşünürler ki bence de haklılar. -eğer kişi şekilci ise- karşı cinsin en çok kafaya taktığı yerlerden biri de burundur. Yani sevgilinizin burnu ortalama bir yapıya sahip değilse kendisine itici gelebilirsiniz. Normaldir yani.

Kimseye ‘neden böyle düşünüyorsunuz?’ diyemezsiniz, isteyen istediğini düşünüyor.
Kim daha güzel olmak istemez ki! Maddiyat elveriyorsa, yavaş yavaş kendini burun estetiği, burun ucu kaldırma, burun kemiği düzeltme gibi aramalar yaparken bulursunuz. Hızla da burun ameliyatı fiyat, burun estetik fiyatları gibi önceden Google’a yerleşmiş aramalardan çeşitli sitelerde kendinize yer yaparsınız.

Özel Hastane mi, devlet hastanesi mi, estetik merkez mi?
Serdar Hoca mı, Emir Hoca mı, Taner Hoca mı, şu hoca mı bu hoca mı diye aramalarını yineler? Bir bakarsınız yorumlarda 20-30 tane doktorlar tarafından yaptırılmış sahte yorumlar olur.

‘Ben Mustafa Hoca’ma burun estetiği yaptırdım. Allah razı olsun ondan fındık gibi burnum oldu, herkese tavsiye ederim” diye yazarlar da yazarlar. Bakarsınız ki o yorumdan başka yorumda bulunmamış bir daha siteye uğramamışlardır.

Neden? Çünkü o yorumu yazan hocanın ya asistanıdır ya da ilgili hastanenin çalışanıdır. Bu işler böyle arkadaşlar. Her şey artık dijitalden yürüyor. Google’da ön sıralarda çıkıyorsanız ya da ilgili sohbet forumlarında hakkınızda güzel yorumlar yapılmışsa insanlar bunu dikkate alıyor. Kimse direkt gidip de hastaneye varmıyor.

Önce rinoplasti ameliyatı yapacak doktor ya da hastanenin yorumlarını okuyor. Orası ya da o kişi hakkında internette çok fazla olumsuz yorum varsa o doktor bu konuda üstün bir heykeltıraş gibi de olsa pek tercih edilmez. Yorumlar gerçekten de önemli ama bu yorumlar kadar sizin burnunuzun yapısı da diğer epey önemli bir etken.

Basit bir burun yapısına sahipseniz ve yaptırmak istediğiniz sadece minik bir törpü veya burun ucu kaldırma, düzeltme gibi işlemse mesleğinin başındaki doktor bile işinizi kolaylıkla görür.

Burun estetiği fiyatları genelde yapılacak işleme göre farklılık gösterir. Size direkt olarak siteleri üzerinden bir fiyat vermezler çünkü sabit bir ücret yoktur. Siz herhangi bir doktora ya da sayfaya yazarsınız. Ardından sizden 2-3 fotoğraf isterler, ona göre de fiyat iletirler.

Eğer devlet hastanesinde deviasyon sağlık sorunu gibi gösterilemeyip özel’e gidilmişse, basit burun ameliyatı 4 bin-4 bin 500 gibi bir ücretten başlar. Toplu işlemler için 11-12 bine kadar gidebilir.

Örneğin, kendi rinoplasti ameliyatımda üstten minik bir kavisle birlikte geniş burun ucu törpüm çok da ehemmiyetli bir operasyon olmayacaktı. Fakat, yağlı ve sert bir cilde sahip olduğumdan şekil vermesi zor bir burundu. Bunu doktorum da bizzat söyledi. Doğal burun olması konusunda elinden geleni yapacağını belirtti. Bu yüzden ” .. mı acaba?” diye de düşünmedim değil. Hatta doktorum da estetisyen veya profesör falan değil; kulak burun boğaz doktoruydu.

Bunu özellikle istedim. Çünkü samimi olduğum doktorların neredeyse hepsi, estetik cerrahlara değil, bir kulak burun boğaz doktoruna gitmem gerektiğini söyledi. Ben de fikirlerini ciddiye aldım. Doktorumu bir tavsiye üzerine buldum ve kısa bir araştırma yaptıktan sonra ”hadi bakalım, ya bismillah” dedim. Bayramdan (2018 kurban bayramı) bir hafta önce Salı günü hastaneye yattım aynı gün de hem kulak hem de burun ucu estetiği ameliyatını oldum. Yaklaşık 6,5 saat sürmüş.

Herkesin bildiği gibi burun ameliyatı genel anestezi ile kulak da lokal anestezi ile yapılmakta. Ben olmuşken kulağı da halledeyim istedim.

Bu arada, genel anestezi bir risk değildir arkadaşlar. Zaten ameliyattan önce tetkiklerinizi yaptırıyorsunuz. Sizin ne kadar narkoza mağdur kalmanız gerektiği siz bilmeseniz de belirleniyor. Yatıştan itibaren serum veriliyor. Rinoplasti ameliyatı boyunca entube edilerek yani düzgün nefes alışverişi sağlayabilmeniz için gırtlağınıza kadar bir hortum benzeri aparat salınıyor. Entübe edilen hastalar maalesef burun estetiği sonrası boğaz ve genizde zor sayılabilecek bir ağrı (sızı) yaşar. Çünkü, açık kalan ağzınız ve doğal yoldan nefes alamayışınız sonrasında yutağınızın üstü ve boğazınız şişer.

Ameliyattan yaklaşık bir gün sonrasına kadar yutkunma ve katı yiyecekleri yeme problemi yaşarsınız. Bunun için iki-üç saate bir sıcak çay, ıhlamur, adaçayı gibi yumuşatıcı içecekleri kesinlikle ihmal etmeyin yoksa hayata küsersiniz. Sigaraya hayır. Zaten yutkunamıyorsunuz ki istersen içmeyi dene. haha :D))

Rinoplasti sonrası direkt odaya çıkarıyorlar ve dileyen doktor aynı gün, dileyen ise 1 gün sonra çıkarıyor. Operasyon geçirilen hastanede yatak sorunu varsa genelde yatıya bırakmamaya çalışıyorlar. Biz farkını ödeyerek zorla gözetimde kaldık:) İlk saatlerde zaten serum bağlı. Sonrasında da suyuna ekmek ıslanmış çorba ve çay-yumuşak kek gibi şeylerle idare ettik. Çünkü yutkunma problemi had safhada. Zaten riske girilmemesi için ilk 3-4 gün katı yiyecek tavsiye edilmiyor. Yemeseniz gerçekten iyi olur. Yalan yok ben KFC yemeyi denedim, olmadı.

Burun estetiği sonrasında sizi en fazla zorlayacak şeylerden biri de; sırt üstü yatmak. Ben kendimi bildim bileli yüz üstü sağ tarafıma yanaşık yattığımdan ötürü o kadar zor geldi ki. Doktorlar günde en fazla 2-3 dakika yan yatmaya izin veriyorlar çünkü kan akış şekli değiştiği için burna basınç olup kanama olabiliyor. Kıçınız, başınız her yeriniz ağrıyor ama yapacak bir şey yok.

Önünüzdeki ortalama 40-50 yıl için 3-4 hafta göğüs geriverin artık nolur sanki!! Burun estetiğinden sonra burun ve göz hatları hemen şişmeye meyilli oluyor. Eğer buz kompres uygulamazsanız inanamayacağınız derecede şişiyor. Her saat başı buz ya da çok soğuk yumuşak bir cismi burun ucu hariç göz-yanak-burun çevresine değdirin.

Örneğin, ben ameliyat öncesi 3-4 buzdolabı poşetine yaklaşık 200 gramlar halinde bezelye koydum. Bezelyeler buzlukta poşet içerisinde çok soğudukça burnumun üzerine koyuyordum. Çünkü buz zaten alçılı olan burnunuzun üzerinde ağırlık yaparak hem nefesinizi kesmekte hem de kemiği ya da dikişi acıtabilmekte. Fakat sopsoğuk olmuş bezelyeyi burnunuza yasladığınızda hem soğuk yakmıyor hem de ağırlık olmuyor. Zaten koyarken poşet burun üzerinde ikiye kısma ayrıldığı için ağırlık eşit dağılıyor.

BUZ ya da soğuk cisim KOYMAK ÇOK ÖNEMLİ, HATTA ÇOK ÇOK ÖNEMLİ. Sakın ihmal etmeyin. 2-3 saat koymasanız direkt kocaman kocaman şişiyor ve yüzünüzdeki alçı suratınıza daha fazla baskı uyguluyor. Buz tedavisi uygulamadığınızda burnunuzdaki ödemler artar ve sizi nefes alamaz seviyeye getirir. Siz Siz olun buz tedavisini kesinlikle ihmal etmeyin. Daha da tekrar etmeyeceğim.

Estetik ameliyattan çıktıktan sonra yüzünüzde alçı, burnunuzun deliklerinden içeri giren havalı tampon ve dikişleriniz oluyor. İlk 2 ya da 3. gün sonrasında burun içindeki tamponları çekip alıyor doktor. 6-7 gün sonra burnunuzun üzerinde baskı yapan alçı alınıyor. Sonraki 2-3 günde de dikişler alınıyor.

Benim burnum çok çabuk iyileşme gösterdiği için tamponu 2. günün akşamı, alçıyı 4. gün öğlen, dikişler ise 6. günde alındı. İnşallah sizler de benim kadar şanslı olursunuz. Bu aşamaları ele alacak olursak; operasyondan sonra eve çıktığınızda kendinizi rahat gibi hissetmeye başlıyorsunuz. Ancak, ortam değişikliğinden ötürü tamponlu olan burnunuzun içi yavaş yavaş kan pıhtısı ve ödem ile dolmaya başlıyor. E zaten burun içi şiş ve sorunlu bir de bunlar eklenince ilk 2 gün ahiret azabı gibi oluyor. Nefes almak imkansız hale geliyor. Doktorlar tıkanıklığa neden olan pıhtı ve mukus için deniz/okyanus suyu tavsiye ediyor.

Şöyle ki, bu kardeşinizi dikkate alacak olursanız Iliadin ya da Otrivine adlı burun açıcı spreyleri kullanın. O dakikalarda direkt etki ederek yeniden doğmuş gibi yapıyor. Ilıadin ve Otrivine adlı ilaçlar aslında bağımlılık yaratmasıyla bilinir ama bizlerin bunu en fazla 1 ay kullanacağı kesin. Devamlılığa gerek yok.

BAKIN BU ÖNEMLİ; DENİZ SUYU DEĞİL DİĞER ILIADIN YA DA OTRIVINE ADLI İLAÇLARI KULLANALIM. EN AZINDAN İLK 2-3 GÜN ve de kesinlikle operasyondan sonra süt içmeyelim. Süt balgam ve mukoza oluşumuna destek veren bir içecektir. Sizi daha da zorlayacaktır. Boğazınızı yumuşatmak için süt değil ballı, limonlu sıcak su gibi karışımlar için.

Eğer ilk 2-3 gün kat’iyen nefes alamıyorsanız, doktorunuza başvurun, tamponları çekecektir nefes alabilmeniz için. Tamponların çıkması uzaya çıkan bir mekiğin ilk modülünün ayrılması gibi. Sizi ilk rahatlatan unsur. Burundaki tamponlar çıktığında ”ohhh” diyorsunuz. 2-3 saat öyle gidiyor ama tekrar o açılan boşluk da kan ve ödemle doluyor yine ‘burundan nefes alamıyorum’ demeye başlarsınız.

Krize girer gibi oldukça, hemen fısfıs ilaçlarınızı sıkıverin, rahatlayın. Bazı insanlarda bu fısfıslar da fayda etmiyor ama yapacak bir şey yok. 4-5 gün ağzınızı kullanacaksınız. Burun estetiği ameliyatından sonra bir diğer önemli konu da dikişler için kullanacaklarınız. Kurutucu ve göz şişliği giderici merhemler ve dudak nemlendirici.

Ameliyattan sonra burun uç ve içinde yaklaşık 7-8 dikiş olacağı için bu yaraların tutması adına yapılan tel dikişlerin cildi birbirine bağlaması adına tutucu olması gerek. Bunu da Fucidin ya da Terramycin (Teramisin) gibi ilaçları günde yaklaşık 3 kez güzelce, dikişlere zarar vermeden sürün.

Yine, göz altı morluklarınıza iyi gelmesi adına verilen merhemi de günde 2-3 kez sürmeyi ihmal etmeyin. %100 zararla atlatacağınıza %50-60 zararla atlatmak bir nebze iyi gelecektir.

Doktorlar Arveles tarzı bir ağrı kesicinin yanında bir de burunda acıyı hissetmeme ve hissizlik oluşması adına antihistaminik bir hap veriyor. Böylece hem dikiş ve operasyon acıları azalıyor hem de hissizlik sağlayarak hapşurma gibi durumlara karşı sizi koruyor. Burun ameliyatı sonrasında hapşururken lütfen ama lütfen burnunuzu tutmayın bırakın. kendinizi ve olabildiğinde nefesinizi ağzınızdan fırlatmaya çalışın.

Burun deliklerine basınç oluşursa Allah muhafaza dikişler falan … Haplarınızı sabah ve akşam tok olmak üzere günde iki kez alıyorsunuz. Ameliyattan sonra sürekli ağzınızdan nefes aldığınız için dudaklar şişiyor ve takır takır kuruyor. Nivea ya da Neutrogena tarzı basit dudak nemlendiricilerinden derhal alarak saat başı dudaklarınızı güzelce nemlendirmelesiniz. İhmal edilmemesi gerek.

Burun ameliyatı sonrasında sekse, cinsel ilişkiye yaklaşık 10-15 gün ara vermeye çalışın. Hemen ‘ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?’ gibi aramalar yapmayın. Tutun arzularınızı lütfen.Pasif ya da aktif cinsel ilişkide kan basıncı yüksek seviyeye ulaştığı için dolaşım da şiddetleniyor. E bu durumda kan da bulduğu en zayıf yerde vücuttan çıkmak isteyecektir. Buna müsamaha göstermeyin, kaç günlük emeğiniz 10 dakikalık zevk için heba olmasın :D.

Burun estetiğinden sonra en önemli şeylerden biri sabırlı olmak arkadaşlar. Ben bunu bilir, bunu söylerim. Evet ilk 2-3 gün nefes alırken boğulur gibi olacaksınız, tamponlar çekilirken, dikişler alınırken içinizde bir şeyler çekilecek. Acıyacak ya da ne bileyim sonraki 3-4 haftada bile şişlikler inmeyecek. Yeni şişlikler oluşacak olsa da önünüzdeki ömrünüz için en fazla 3-4 ay bunlara katlanacaksınız.

Burnum şiş insanlar bana bakıyor, ay tüy, ay kıl, ay böcek olaylarına girmeyin. Emin olun günler haftalar geçtikçe burun yerine oturuyor, cilt yeni bir dokuya bağlanıyor. Bunları aklınızdan çıkarmayın.

Ya en basitinden küçük geldiği için saksısını değiştirdiğiniz bir çiçeği düşünün. O bitki bile ilk günlerde kendinden geçiyor, solup sararır gibi oluyor ama ancak birkaç güne ancak kendine geliyor. En sonunda da gürleşiyor, canlı bir görünüme kavuşuyor. Burnu da böyle düşünelim lütfen. Ortada yeniden oluşturulmuş bir yapı var ve cildin bunu kabullenmesi kolay olmuyor. SABREDELİM lütfen!! Aklıma şimdilik bunlar geliyor.

 
Bunları neden yazdım?
Girdiğim tüm referans forum ve sitelerde insanlar kafa karıştırmaktan başka bir şey yapmamış. Estetik doktor fiyatlarından, operasyon öncesi ve sonrasına birçok konuda bilgi kirliliği var. Kendimde bir görev bildim. Burun ameliyatı zor değil, yapılacak hazırlık ve oluşacak bilinçle operasyon sonrası iyileşme en kısa süreye indirilebilir. Bu bir burun eğriliği ameliyatı da olabilir, kemerli burun estetiği de olabilir, deviasyon ameliyatı da …
Tek dileğim revizyona gerek duymadan her şey gönlünüzce gider. Allah revizyondan koruya! :))
Burun ameliyatının yanında kulak ameliyatının süreci gerçekten devede kulak kalıyor. Tek sorun kulak bandını yaklaşık 1 ay boyunca gece gündüz sonraki 2 hafta da özellikle yatarken takıyor olmanız. Hani kışın dışarda bere taktıktan sonra eve gelince hemen başınızda çıkarıp atar ve derin derin saçınızı ovalar, başınızı kaşırsınız.
Kulak ameliyatından sonra bandajı takınca başınız yine kaşınıyor ama çıkartma lüksünüz yok çünkü el-mecbur :D))
Piyasada satılan 150-200 liralık bandajlara gerek duymayabilirsiniz arkadaşlar. Medikalciler kakalamaya çalışıyor ama 25-30 liraya satılan türleri de gayet işinizi görüyor.
Hadi soru cevap şeklinde gidelim o halde.

Burun estetiği fiyatları nelerdir? Ankara burun estetiği fiyatları 2020, İstanbul burun estetiği fiyatları 2020

İnternette en çok aranılanlardan biri maalesef ‘Burun estetiği ne kadar’ gibi sorular ama bunun yanıtını vermek çok zor. Doktor burun tipinize bakıyor. Çoğu zaman Photoshop’ta size modeller belirliyor ve ona göre fiyatını da çiziyor. Eğer deviasyon ya da kemik aldırma, burun ucu et aldırma ile estetiği bir arada istiyorsanız Ankara estetik fiyatları 6 bin ile 9 bin arasında değişiyor. İstanbul estetik fiyatları da bunun üzerine yaklaşık bin lira daha eklemeniz dahilinde ortalama bir fiyat verir. Eğer sadece burun ucu ya da sadece kemik törpüsü gibi durumlar var ise; 4-5 bin gibi fiyatlara halleden doktorlar çokça. Kulak Burun Boğaz doktorları estetisyenlere göre her zaman daha ucuza işlerini yapmaktalar.
Eğer deviasyon ya da sağlığınıza engel olan bir durum var ise; devlet hastanesi ya da özel hastanelerde doktorlar bunu gerekçe göstererek bedava ya da çok cüz’i miktarlara halledebiliyor.

Burun ameliyatından önce yapılması gerekenler nelerdir?

Operasyondan önce sizlik pek bir durum yok. Anestezi almak için testlerinizi yaptırıp bekleyişe geçeceksiniz. Ameliyattan hemen önce topukları kremleyelim çünkü aynı şekilde durmasından dolayı su toplama olasılığı yüksek. Ameliyat öncesi çıktıktan sonra yardımcı olması adına, sıcak çaylar, buz torbaları hazır edilmeli.

Burun ameliyatı sonrası tampon ne zaman çıkıyor, nefes alamıyorum?

Tamponların çıkarılması 2-3 günü buluyor. 2 gün önce çıkması doğru bulunmuyor. Zaten zamane tamponlar ince ve estetik, nefes alma imkanı sağlıyor. 2. günün sonunda çok kötü olursanız doktorunuzdan çıkarmasını isteyebilirsiniz, yok demeyecektir. Tampon ilk çıktığında nefes kanalları direkt açılır gibi oluyor ama 1-2 saat sonra tekrar pıhtı ve ödem oluşuyor. Bunları fısfıslarla giderebilirsiniz.

Rinoplastiden sonra alçı ne zaman alınıyor?

Alçı burunda olağandışı bir durum gelişmediği takdirde genellikle en erken 4. ya da 5. günden sonra çıkarılıyor. Alçı nefes almada zorlayan bir faktör olduğu için yine bu konuda da değişik faktörler yoksa doktorunuzdan daha erken çıkarmasını talep edebilirsiniz.

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dudak nemlendirici, soğuk/buz jel kompresi, göz altı şişlik morluk giderici krem, yara iyileştirici krem, ağrı kesici ve antihistaminik (hissizlik sağlayan alerji karşıtı) ilaçlar kesinlikle ama kesinlikle kullanılmalı. Durum riske edilmemeli.
Nefes alamama gibi durumlarda da kafayı hafif arkaya atar şekilde çapraz açılı oturarak Iliadin ya da Otrivine sıkarak nefesi açmaya çalışılmalı. Ağızdan aldığınız her nefes vücudunuzu yorar. Burun ameliyatından sonra süt içilmemeli. KESİNLİKLE SÜT İÇİLMEMELİ. Burnunuzun daha da tıkanmasına yol açar.

Ne zaman taburcu olurum?

Ameliyat sonrasında birkaç saate taburcu eden doktorlar da var, bir gün sonrasında bırakan da. Aslında daha çok buradaki etken ameliyat gerçekleştirilen hastanenin yatak dolum sayısı. Yer çoksa gözetim altında tutabilir, değilse siz istemeniz durumunda kalacaksınızdır.

Deviasyon sonrasında Nefes tıkanması, nefes alamama, burnum tıkandı gibi durumlarda ne yapmalıyım?

Doktorlar genelde deniz suyu öneriyor fakat deniz suyu buna çok da yardımcı olmuyor. Yukarıda bahsettiğimiz fısfıs ilaçları kullanmanız yavaş yavaş etki gösterecektir. Üç aşama vardır. Tampon çıkarılması, alçı çıkarılması, bantların çıkarılması. Her biri nefes alış verişiniz için yardımcı olacak zaman dilimleri.
Ancak kendi geliştirdiğim yöntemi sizlerle paylaşayım arkadaşlar.
Ameliyat sonrası burnum tıkandı sorununa kökten çözüm 😀
Ne yapıyorsunuz biliyor musunuz?
Boşta olan bir burun spreyinin içerisini saf suyla dolduruyorsunuz ve burun deliklerinizin içerisine fıs fıs, fıs fıs basa basa akıtıyorsunuz.
Siz doldurdukça burnunuzdan kan, pıhtı ve mukozal sıvı akmaya başlıyor. bırakın aksın. Hatta çok hafifçe siz de nefesinizi verir gibi burnunuzdaki suyu akacak şekilde ittirin. Bir süre sonra burnunuzdaki katılaşmaya başlamış sıvı ve pıhtılar suyla birlikte akmaya başlıyor.
Bu işlemi özellikle geceleri 3-4 kez yaparak burun içinizi tamamen temizleyebilirsiniz. Tabii bunu yaparken lütfen ama lütfen dikişlerinize zarar vermeyecek şekilde yapın.
Bu işlemden hemen sonra zaten buz kompresine devam edin iyice rahatlayacaksınız.

Ameliyatsız burun düzeltme mümkün mü, ne kadar güvenilir?

Ameliyatsız burun düzeltilebilir tabii ki fakat bu iri ve kemikli olmayan burunlar için geçerli ve geçici bir çözümdür. Burun bir süre sonra yine istenilmeyen yapıya dönüşmektedir.  Kesin çözüm değildir.

En iyi doktorlar hangileri, kim?

Ankara en iyi estetik doktorları, İstanbul en iyi rinoplasti doktorları gibi aramalar sıkça yapılmaktadır fakat her doktor hakkında iyi yorumlar olduğu gibi kötü yorumlar da gani ganidir. Esas faktör burnunuzun düzeltilebilir yapıda olması. Düzeltmesi çok zor bir kemik, kıkırdak ve cilt yapısına sahipseniz en usta doktor dahi olsa bazen revizelere gerek duyulabilmektedir. Minik operasyonlarda zaten mesleğinin henüz başındaki bir doktor bile güzelce şekil verebilir, korkulacak çok da büyük bir durum yoktur.
Elbette bu konuda büyük tecrübeler yaşamış profesörler maddiyat takıntısı olmayanlar için daha caziptir fakat tüm profesörler için de böyle bir durum söz konusu değildir. En iyi doktor tabiri gerçeği yansıtmamaktadır.

Burun ameliyatı sonrası sigara ne zaman içilir, alkol alınır mı?

Burun ameliyatı meşakkatli bir süreçtir. Burun içi yeni bir hâl alır ve yaralar oluşur. Bu yaraların kuruması, iyileşmesi basit bir süreç değildir. ‘Geçti’ dediğiniz anda bir anda sancılar başlayarak, burunda şişlikler, düşüklükler yaşanabilir.
Burun estetiği sonrası sigara içmek, alkol kullanmak akıl kârı bir iş değildir. Özellikle sigara içmeye en az 25-30 gün süreyle ara verilmeli. Hiç yapılamıyorsa iki hafta içilmemeli, sonraki günlerde günde en fazla 3-4 çöp içilmeli.

Burun estetiği sonrası şişlikler ve morluklar ne zaman geçer?

Morluklar yayıldığı 1-2 haftalık zaman boyunca maalesef kimi zaman az kimi zaman çok şeklinde seyredecektir. Özellikle ilk 3 gün gözler ve elmacık kemiği çevresi fazla boyutta şişecektir. Şişlik ve morluk giderici kremler güzelce kullanıldığı müddetçe olabildiği kadar süreci size hafif atlattıracaktır.
İlk 3 günden sonra şişlikler morluk ve sarılıklara dönecektir. Yaklaşık 10-12 gün boyunca morluk ve kahverengi tona yakın sarılıklar kalacaktır. Göz çevresindeki şişlikler ise bir hafta sonra tamamen kaybolacaktır.
Burundaki şişlikler ise daha uzun süre devam eder. Sonuçta kemik ile oynanmış ve burnun doğası değiştirilmiştir.
Özellikle burun direğinin etrafı ve ucu alçı alındıktan sonra yoğun şekilde şişer. Bazen o kadar şişer ki, kişilerde korkuya sebep olur, kalıcı olacağı sanıldığından burnun doktor tarafından çok da güzel hale getirilmediği sanılır ama haftalar, aylar geçtikçe burun oturacak ve et kendini çekerek küçülecektir. Sabır lütfen!

Burun modelleri veya örnek burun tipleri var mıdır?

Doktorlar bunlara dairi size direkt bir model çizmez. Yani uzun yüz ve buna ek uzun bir burnunuz varsa ”burnum fındık gibi olsun’ isteği hiç ama hiç gerçekçi olmaz çünkü böyle bir burun o yüze kesinlikle yakışmayacaktır. Doktorlar da ameliyat sonrasında pişmanlıkların olmaması adına yüz şekline göre burun biçimi belirlemektedir. Göz-kaş-burun ve ağız açınıza, oranınıza göre ideal burun belirlenmektedir. Emeğe saygı! :D))

Deviasyon sonrası banyo ne zaman yapılır?

Burun estetiği sonrasında yaklaşık bir hafta-on gün sonra dikişler alındığında bir buçuk ya da iki gün sonra banyo ya da duş almak doktorlar tarafından önerilmektedir ancak bu süreçte duş ya da banyo esnasında burna çok şiddetli su çekilmemeli, alınan dikişlerin yerinde oluşan yaralar sarsılmamalı, açılmamalıdır. Burnunuza hafifçe su salabilirsiniz ama şiddetli çekmemelisiniz ki yaralara zarar vermeyesiniz. Dikişler alındıktan sonra burun içinde halen birçok kan pıhtısı bulunur. Burna alınan su veya duş esnasında oluşan buhardan dolayı bu pıhtılar yumuşayarak düşer ya da akar. Bu esnadan sonra burnunuzda nefes alma işlevi daha kolay gerçekleşecektir.

Burun ameliyatını devlet karşılıyor mu?

Burundaki kemiği aldırmak, deviasyon biçimi ya da eğri burunlar için sağlığınıza engel bir durum varsa; doktor bu süreci sağlığınıza engel bir durum olarak göstererek minik bir katılım payı ya da tamamen ücretsiz göstererek burun estetiğini devlet karşılar hale getirebilir. Burada önemli olan doktorun inisiyatifidir.
Sorularınız veya görüşleriniz olursa netbaboli@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.
Yazı içerisindeki ameliyat fotoğrafı bana aittir ancak yazı fotoğrafı tabii ki bana ait değildir, temsilidir:)
Ameliyattan sonra zaman geçmiyorsa, aşağıdaki listeleri takip ederek belki bir nebze de olsa zamanı akıtabilirsiniz.
https://baboli.net/enkomik-guzel-efsane-tweet-yeni-2020