Ankara’nın İkinci Şehir Hastanesi Durduruldu mu Bitti mi?

Kamu Özel İşbirliği ve İtalyan şirket Astaldi’nin 876 milyon euro bedelle ortak yürüttüğü Ankara’nın Bilkent ile birlikte 2. şehir hastanesi olan Etlik hastanesi 2015’ten bu yana yapım aşamasında.

2019 yılının sonlarında açılması planlanan hastanenin en azından şimdilik coronavirüs illetinin de peydah olmasıyla birlikte 2012 yılının Mart ayına kalması kesinleşti.

Bilindiği üzere, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 3 Ocak’ta yaptığı açıklama ile Etlik Şehir Hastanesi’nin de İzmir, Kocaeli ve Konya gibi 2020’de açılacağını söylemişti. Kulislerde konuşulana göre; bu ihtimal coronavirüs ile en azından 8 aylığına kesinkes ertelendi.

Sürenin uzaması ise maalesef Sözcü Gazetesi’nden Çiğdem Toker’in haberine göre kapalı alanda artırıma gidilmesi ve böyle olunca maliyetin de artması kesinleşiyor.

2 yıllık gecikmenin 40 milyon Euro’ya mâl olacağına dair haberi de yine köşesine taşıdı.

Çalışmaların tekrar başlaması ise, bu giderlerin karşılanması dahilinde başlayacağı dillendiriliyor.

1031 poliklinik ve 3624 yatak kapasiteli olarak inşa edilecek hastanenin Bilkent’te yapılan şehir hastanesinden daha büyük olacağı düşünülüyor.

1943 kişilik tekli, 738 kişilik de çift kişilik odaya sahip olacak hastanede 697 kişilik yoğun bakım odası olması planlanıyor. Bu kapasitenin Corona virüs tecrübesi nedeniyle daha da artırılması gündemde.

Etlik Hastanesi İnşaatı Bitti mi?

Şu an etlik şehir hastanesinin %60’a yakın bölümü tamamlanmış durumda. Hastane tamamlandığında 10 adet ana hastane, 6 adet kule, 1 merkez bina ve 1 klinik otele sahip olması bekleniyor.

Etlik Şehir Hastanesine Hangi Hastaneler Gelecek, Taşınacak?

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma, Dr. Sami Ulus Çocuk sağlığı ve kadın doğum, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Doğum, Demetevler Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji, Ulus Devlet, Ulucanlar Göz ve Pursaklar Devlet Hastanesinin yeni açılacak Etlik Şehir Hastanesine taşınması planlanıyor.

 

 

Paybucks Nedir, Para Veriyor mu Yoksa Dolandırıcılar mı?