O; bıyıklı adam, o; 35 yıldan fazlasını siyah beyaz formaya, yeşil çimlere adamış adam, o; Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün sembol isimlerinden, artık sadece ‘Bıyıklı Malzemeci’ olarak değil, herkesin ismiyle de çok da iyi bildiği Malzemeci Süreyya, yani gerçek adıyla; Süreyya Soner.

İlk okulu zor şartlar altında yedi sene gibi bir sürede bitirince ailesi Süreyya’yı Zeytinburnu’ndan dışarı çıkararak Yeşilçam setlerine sokar. Burada kalfalık babında görevler edinir. Setlerde dekor hazırlar, getir-götür işlerine bakar

Nihayetinde Ziya Doğan ile tanışır ve Doğan, Süreyya’yı Şeref Stadı’na çağırır. Orada malzemeci olarak işe başlar.

Gordon Milne, Toshack, Del Bosque, Tigana, Madida, Nartallo, Walsh, Nouma, Recep, Metin-Ali-Feyyaz, Guti, Rıza, Sinan Engin, Simao, Amokachi ve daha nicesi, bu isimlerin tümü onunla çok sıkı ilişkiler içerisindeydi çünkü o her zaman teknik adamların dostu, futbolcuların abisiydi, öyle de olmaya devam ediyor.

4 Nisan Eyüp doğumlu olan Beşiktaş’ın çocuğu Malzemeci Süreyya, dünya basınına röportaj vermiş ve yeni sezon forma tanıtımı reklamında rol almış yegane kulüp malzemecisi olabilir. İki çocuğunun da doğum haberini yurt dışı kamplarında almış kişilik. Kızının ismini ise Del Bosque koymuştur, Yağmur.

1980’de yılında kulüpte mesleğine başlamış ve 1982, 1986, 1990, 1991, 1992, 1995, 2003, 2009, 2016 ve 2017 yılları olmak üzere, toplamda 10 şampiyonluk görmüştür.

Kendisi ile ilgili olarak Gordon Milne videodaki cümleleri sarfetmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=dWatb-nNtCI

Gökçe Kaan Demirkıran 2014 yılında Malzemeci Süreyya adına çalışmalarına başladığı belgesel filmi “Güzel İnsan Süreyya” adındaki belgesel de 9 Şubat 2018 tarihinde sinemalarda izlendi.

Şubat ayında izleyiciyle buluşacak filmin konusu tabii ki de Malzemeci Süreyya’nın hayatı. 30 yılı geçkindir malzemeci olarak Beşiktaş kulübünde çalışan Süreyya Soner’in belgeselini izlemek isteyenler 9 Şubat’tan itibaren koltuklardaki yerlerini aldılar.

Belgeselde Fikret Orman, Metin Tekin, Ali Gültiken, Feyyaz Uçar, Les Ferdinand, Gordon Milne, Ricardo Querasma gibi isimler konuşma yaparak, anılarını paylaştılar.

 

Güzel Adam Süreyya Fragmanı da 26 Ocak’ta yayınlanmıştır.

 

https://www.youtube.com/watch?v=LGoukqnhfx0

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Jf55H92mH2E